TEKLİF İSTE

8 BAŞLICA ALGORİTMA GÜNCELLEMESİ

8 BAŞLICA ALGORİTMA GÜNCELLEMESİ

Google’ın algoritmik değişimleri ve yaptırımları için kopya kağıdınız ücretsiz olarak PDF’de kullanılabilir durumda.

Geçtiğimiz her gün Google algoritma sıralamasını değiştirdiğini sunuyor. Bazıları küçük ayarlamalar olup, bazıları arama motoru sonuçlarını (SERPs) allak bullak ediyor. Bu kopya kağıdı en önemli algo değişikliklerin ve son yıllardaki yaptırımların, kısa bir bakışla ve her bir SEO tavsiyesiyle daha anlaşılır olmasını sağlayacak. Okumaya devam edebilir ya da ücretsiz PDF olarak bu kopya kağıdını elde edebilirsiniz.

Ama başlamadan önce biraz eğlenelim. Ya organik trafiği etkileyen güncellemeleri anlayabilseydin ya da ne şekilde olduklarını görebilseydin? Sürpriz! Rank Tracker adı verilen bir tool İle bunu görebilirsin. Tüm yapman gereken Rank Tracker’ı indirmek ve web siten için bir proje yaratmak. Sonrasında Rank Tracker’ın ana menüsünden Update Traffic (trafiği güncelle) butonuna tıkla ve tool ile hesabınızı senkronize etmek için Google Analytics kimlik bilgilerinizi girin. Rank tracker panonunuzun en alt kısmından Organic Traffic kısmına geçin.

Trafik değişiklikleri Google güncellemeleri ile ilişkilendirmek mi? Güncellemeler hakkında ne olduğunu ve nasıl ayarlandığını öğrenelim.

1.Panda

Lansman tarihi: 24 Şubat 2011

Riskler: Yinelenen, aşırma ya da zayıf içerik; kullanıcı tarafından oluşturulan spam; anahtar kelime doldurma.

Nasıl çalışır: Panda web sitelerine sözde “kalite puanı” sağlar. Bu puan sıralamasında bir faktör olarak kullanılır. Başlangıçta, Panda Google’ın sıralama algosunun bir parçasından ziyade bir filtreydi. Ama 2016’nın Ocak ayında resmen çekirdek algoritmasına dahil oldu. Böylece Panda işlemlerini daha sık hale getirmiştir, böylece hem cezalar hem de iyileştirmeler daha çabuk olmuştur.

Nasıl ayarlanır: İçerik çoğaltılması için düzenli saha kontrolleri ve zayıf içerik ile anahtar kelime doldurma. Bunu yapmak için site crawler’ı gerekir, tıpkı SEO PowerSuite’s Website Auditor gibi.

Dış içerik çoğaltma örneklerini kontrol etmek için, Copyscape gibi bir intihal denetleyicisi kullanın.

Eğer bir e- ticaret siteniz varsa ve yüzde 100 özgün içerik almaya gücünüz yetmiyorsa, orijinal görüntüler kullanmayı deneyin ve ürün açıklamalarında kullanıcı yorumlarını ön plana çıkarın. İçerik denetimi ile ilgili daha fazla ipucu için, 6 adımda kılavuz linkimize tıklayın.

2.Penguin

Lansman tarihi: 24 Nisan 2012

Riskler: Spam veya alakasız bağlantılar, aşırı optimize edilmiş metinli linkler

Nasıl çalışır: Google Penguin’in hedefi manüpilatif gördüğü bağlantılara göre web sitelerini sıralamak. 201’6nın sonundan beri, Penguin Google’ın temel algoritmasının bir parçası olmuştur; Panda’nın aksine gerçek zamanlı olarak çalışır.

Nasıl ayarlanır: Bağlantı profilinin büyümesini izlemek ve SEO SpyGlass gibi geri bağlantı (backlink) denetleyicisi ile düzenli denetimler gerçekleştirerek. Summary panosu araçlarında, bağlantı profilinin büyümesi için bir ilerleme grafiği bulabilirsiniz. Sıradışı sivri durumlar için dikkat: bu beklenmedik şekilde kazandığınız backlinklere bakmak için yeterli birçok sebep var.

Bildiğimiz istatistikleriyle Penguin, SEO Spyglass ceza riski formülü dahilinde hesabı dikkate alır. Ceza risklerini kontrol etmek için, Linking Domains panosuna gidin, sonra Link Penalty Risks sekmesine gidin, linklerinizi seçin ve Update Penalty Risk seçeneğine tıklayın. Kontrol tamamlanınca Penalty Risk sütunuyla kontrol edin ve her linkin yüzde 50’nin üzerinde bir skor oluşturduğunu gördüğünüzden emin olun.

Bağlantı denetimi ile ilgili daha ayrıntılı bir kılavuz için burayı tıklayın.

3.Hummingbird

Lansman tarihi: 22 Ağustos 2013

Riskler: Anahtar kelime doldurma, düşük kaliteli içerik

Nasıl çalışır: Hummingbird daha iyi Google arama sorguları yorumlamalarına ve eşleşme amacıyla aratılan sonuçları temin etmeye yardımcı olur (aksine sorgu içindeki bireysel şartları için de). Anahtar kelimelerle devam ederken önemli olan, eğer arama doğru kelimeyi içermiyorsa bile olası bir sayfa sıralaması için Hummingbird bunu mümkün kılar. Bu gizli anlamsal indekslenmeye dayalı doğal dil eş anlamlılar ile işbirliği yaparak işlemeyle elde edilir.

Nasıl ayarlanır: Anahtar kelime araştırmanızı genişletin ve konseptinize odaklanın, anahtar kelimeye değil. Aramalarla ilgili araştırmalarınızda ve eş anlamlı kelimelerde dikkatli olun. Bu tür fikirlerin büyük kaynakları Google ilgili aramalar ve Google otomatik  tamamlamadır. Hepsi dahil, Rank Tracker anahtar kelime araştırma modülünde bulabilirsiniz.

Kitlenizin dilini daha iyi anlamak ve içeriğinizi çeşitlendirmek için bu anlayişları kullanın. Tatmin olmuş bir arama niyetiyle kapsamlı bir içerik oluşturarak hem katılım şartlarında hem de SEO’da kazanmış olursunuz. İlerleyen bölümlerde Rankbrain kapsamında daha detaylı inceleyeceğiz.

4.Pigeon

Lansman tarihi: 24 Temmuz 2014 (ABD), 22 Aralık 2014 (İngiltere, Kanada, Avusturalya)

Riskler: Site içi ve dışı zayıf SEO

Nasıl çalışır: Pigeon kullanıcıların konumu için önemli bir rol oynar ve bu aramları etkiler. Güncelleştirme yerel algoritmayla temel algoritma arasında daha yakın ilişkiler yaratmıştır: geleneksel SEO faktörleri artık yerel sonuçları sıralamak için kullanmılır.

Nasıl ayarlanır: SEO sayfasına yatırım çabası. Website Audıtor ile sayfa analizine çalışmak ise iyi bir başlangıç noktası. Üzerinde durulması gereken tool’un içerik analizi panosu (content analysis), sayfa optimizasyonu üzerindeki yönleri hakkında iyi bir fikir verecektir. Başlamak için iyi bir yol ise SEO sayfası ile ilgili iş dizinlerinde yer alıyor. Sadece backlink gibi hareket etmeyin, sitenizin yükselme derecesine yardımcı olun; Google’ın kendisi derecenizi iyileştirecektir. Kolayca kaliteli dizinler bulabilir ve LinkAssisant ile yer almak isteyen web yöneticilerine ulaşabilirsiniz.

Prospects bakmak, dizin seçmek için tıklayın ve anahtar kelimeler girin. Kategori kelimeleri plus konumunuzu belirlemek için iyi bir fikirdir (Örneğin Dişçi Denver). Bir anda the tools (araçlar), site sahibinin e-posta adresleriyle birlikte hücrenizdeki dizinleri bir listeye dönüştürecektir.

Yerel SEO konusunda daha fazla ipucu için bu kılavuza tıklayın.

5.Mobile

Lansman tarihi: 21 Nisan 2015

Riskler: Sayfanın mobil sürümü olmaması; mobil kullanılabilirlik yönünden fakir.

Nasıl çalışır: Google mobil güncelleştirme (diğer adıyla mobilegeddon), derecelendirmede ciddi düşüş yaşayan ya da mobil için optimize edilmemiş SERPs tarafından filtrelenmemiş sayfalar, mobil dostu sitelerin mobil aramalarda üst sıralara yükselmesini sağlar.

Nasıl çalışır: Mobile gidin ve hız ile kullanabilirliğe odaklanın. Google’ın mobil dostu testi, sayfanızın mobil sürümünün hangi yönleri geliştirilmeli görmenizde yardımcı olacaktır. Website Audıtor’deki entegre edilmiş test ile böylece hızlı bir şekilde sayfalarınızın mobil dostluğunu kontrol edebilrsiniz. İçerik analizi > sayfa denetimi içinde bulabilirsiniz, teknik faktörler sekmesi altında olacak şekildedir.

6.Rankbrain

Lansman tarihi: 26 Ekim 2015

Riskler: Sorgu eksikliği – özel ilgi özellikleri; sığ içerik; kötü UX.

Nasıl çalışır: Rankbrain Google’ın Hummingbird algoritmasının bir parçası. Google sorguları arkasındaki anlamı aramaya yardımcı bir sistem öğrenme makinesidir ve bu sorgulara yanıtlarda en iyi eşleşen arama sonuçları hizmetini verir. Google, Rankbrain’in üçüncü en iyi sıralama faktörü olduğunu düşünüyor. Biz Rankbrain’i detaylıca bilmiyorken; genel görüş, temelde sorgu olan özel sıralama faktörleri olarak, verilen bir sorgu için web sayfaları sıralamasında ilgili özellikleriyle bir sıralama tanımladığı.

Nasıl ayarlanır: Rekabet analizi yardımıyla alaka ve kapsam için optimize içerik. WebSite Auditor‘s TF-IDF tool yardımıyla ilgili terimleri ve rakiplerinizin sıralamalarında en çok kullanılan kavramları keşfedebilirsiniz: bu içerik çeşitlendirmek için harika bir yoldur.

7.Possum

Lansman tarihi: 1 Eylül 2016

Riskler: Hedef konumda yoğun rekabet

Nasıl çalışır: Arama yerine bağlı olarak yerel arama sonuçları değişmesine Possum güncelleştirme sağlamıştır: iş adresine ne kadar yakın olursanız, o kadar büyük olasılıkla yerel sonuçlar arasında görülürsünüz. Possum benzer sorgular için sıralamada daha büyük çeşitli sonuçlar gerçekleştirmiştir, Diş Hekimi Denver gibi. İlginçtir ki Possum fiziksel şehir alanı dışında yer alan işletmeler için bir destek vermişti.

Nasıl ayarlanır: Anahtar kelime listenizi genişletin ve konum derecelendirmede belirli bir sıralama izleyin. Yerel işletmeler, Possum’un yerel motor haline getirmesindeki dalgalanmalar nedeniyle artık eskiden olduğundan daha fazla anahtar kelime hedefliyor. Sıralamanızı kontrol edin, bu yaptığınızın hedef konumdan olduğundan emin olun (ya da daha iyisi). Tercihlerin altında Rank Tracker > Tercih edilen arama motorları yapabilirsiniz. Google’da bir sonraki için Click Add Custom’a (Özel Ekle) tıklayın. Sonrasında tercih ettiğiniz konumu belirtin. Sokak adresi gibi spesifik yapabilirsiniz.

8.Fred

Lansman tarihi: 8 Mart 2017

Riskler: Zayıf, ortaklık-ağır veya reklam-içerik merkezli

Nasıl çalışır: En sonuncu Google güncellemeleri doğruladı ki Fred, Google’ın Web Yöneticisi yönergelerini ihlal eden siteleri hedef alıyor. Etkilenen sitelerin büyük çoğunluğu, çoğunlukla reklam geliri üretmek amacıyla oluşturulan düşük kalitede bloglar.

Nasıl ayarlanır: Google arama kalite yönergelerini incele ve zayıf içeriğe dikkat et. Eğer reklam göstermek istiyorsanız, teklifte geniş bilgili ve yüksek kalitede buldukları sayfalar olduklarından emin olun. Temelde bu: sayfanızı tam bir ağ geçidi olan, gerçekten kuruluş bağlantılarıyla bağlı olduğu hakkında Google’ı kandırmaya çalışmayın. Birçok yayıncı reklamlardan para kazanır ve kandırmadığınız sürece bu gayet yasaldır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir