TEKLİF İSTE

E-ticaret Siteleri için Seo İpuçları

E-ticaret Siteleri için Seo İpuçları

Son yıllarda e-ticaret sitelerinin sayısı hızla artmaya başladı. Rekabet fazla olduğu için Google sıralamasında yükselmek sanıldığı kadar kolay değil. Eğer e-ticaret sitesiniz varsa ya da kurmayı planlıyorsanız; SEO tekniklerini bilmeli veya bilen birinden destek almalısınız. E-ticaret siteleri için seo ipuçları, konusunda tecrübeli olan bir seo uzmanı ile hem sitenizin trafiği artacak hem de buna bağlı olarak ürün satışlarınızda da kazanç sağlamış olacaksınız.

Sitenize uygun SEO stratejiniz yoksa markanızın arma motorlarının üst sıralarında gösterimi konusunda, tıklamalarda ve buna bağlı olarak tabiki satışlarınızda da kaybedersiniz.

E-ticaret sitenizin arama motorlarında üst sıralarda yer almasını istiyorsanız; E-ticaret Siteleri için Seo İpuçları yazımızı okumanızda fayda var.

 • Araştırma SEO’nun en önemli parçasıdır. Bu sebeple SEO çalışmasına başlamadan önce; hem anahtar kelime hem de rakip araştırması yapılmalıdır.
 • Anasayfa ve ürün sayfaları için arama hacmi yüksek olan anahtar kelimeler bulunmalıdır. Blog içerikler oluşturarak, ilave anahtar kelimelerde yükselme sağlanmalıdır. Aynı web sitenin aynı anahtar kelime ile defalarca yükselmeyi hedeflemesine “ keyword cannibalization” denir. Bundan kaçınılmalıdır.
 • Anahtar kelime araştırması sonrası, rakiplerin hangi anahtar kelimeye yöneldiği tespit edilmelidir. Rakiplerin “ Page Authority” yani sayfa otoritesi kontrol edilmelidir. Rakip sitelerin yapıları incelenmelidir. Rakip sitelerin nereden backlink aldığı konusuda diğer önemli bir konu bu konu da ihmal edilmemelidir.
 • E-ticaret sitenizin hızı, rakip sitelerden yavaş olmamalıdır.
 • E-ticaret Siteleri için Seo İpuçları arasında yer alan bir diğer madde ise; Site dışı arama motoru optimizasyonu kadar, site içi optimizasyon da önemlidir. Site içi optimizasyon çalışmanızı iyi yapmalısınız.
 • E-ticaret sitenizi yeni açıyor ya da yeniden yapılandırıyorsanız site yapısına önem vermelisiniz. Çünkü e-ticaret sitesinin yapısı; kullanılabilirliğini, sıralamalarını ve dönüşümlerini büyük ölçüde etkilemektedir.
 • Sitenizin anasayfasından, ürün sayfasına ulaşım kolay olmalıdır.

 

 • Sitenizde bir sayfadan diğer sayfaya; fazla değil, idareli olarak link vermelisiniz. Anahtar kelimelerinizde yükselmenizi sağlayacak olan iç linkleme çalışmasından faydalanabilirsiniz.
 • E-ticaret sitenizin kullanılabilirliği bir diğer önemli konu. Harika kullanıcı deneyimi ile müşterileriniz sitenizi devamlı olarak ziyaret edecek ve buda size kazanç sağlayacaktır. Yanı sıra ziyaretçilerin sitenizde uzun süreli vakit geçirmesi, seo puanınızın da artmasını sağlayacaktır.
 • İnsanlar artık sadece web’de değil, mobil cihazlarda da alışveriş yapıyor. Özetle e-ticaret sitenizin mobil versiyonu muhakkak olmalıdır.
 • E-ticaret sitelerinde ürünler için yapılan müşteri yorumları oldukça önemlidir. Bu yorumlar SEO’ya olumlu yönde katkı sağlıyor. Sitenizde müşteri yorumlarına yer vermelisiniz.
 • Çağımızın vazgeçilmezi sosyal medyasız bir e-ticaret sitesi düşünülemez. Sosyal medyadaki varlığınızın seonuza katkısı olacaktır. Bu sebeple ürün, blog ve anasayfanıza sosyal medya butonları eklemelisiniz.
 • Site içi seo çalışmasını tamamlandıktan sonra, test ve optimizasyon stratejisi kesinlikle yapılmalıdır.
 • Sitenizde çalışma yapamadığınız anahtar kelimeleri; sitenizde blog kısmı oluşturarak, bu kısımda yayınladığınız içerikleri o anahtar kelimelere göre optimize edebilirsiniz. Blogda yayınlanan içeriklerin özgün olması diğer bir önemli konudur.
 • E-ticaret Siteleri için Seo İpuçları konusunda karşılaşılan bir diğer önemli madde ise şu şekildedir; Düşük kaliteli sitelerden link aldığı takdirde Google bu siteyi cezalandırıyor. Bu yüzden e-ticaret siteniz için yüksek kaliteli linkler kazanmaya çalışmalısınız.
 • Yerel bir E-ticaret sitesi iseniz; sitenizi firma rehberlerine kaydetmelisiniz. İlave olarak; lokasyon bazlı anahtar kelimeleride sitenize girmelisiniz.

SEO tek seferlik bir çalışma değildir. Google gibi arama motorları, algoritmalarını devalı olarak güncellerler. Yapılan seo çalışmasıda bu algoritmalara göre sürekli güncellenmelidir. Doğru ve devamlı bir seo çalışması ile e-ticaret sitenizdeki satışları arttırabileceğinizi unutmayın. Seo konusu uzmanlarından, e-ticaret siteniz için destek almayı da ihmal etmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir