TEKLİF İSTE

Seo Ne Demektir?

Seo Ne Demektir?

 

Seo Ne Demektir? = Seo = Search engine optimization demektir. Türkçe anlamı ise, arama motoru optimizasyonudur. En çok tercih edilen arama motoru google olduğundan, seo çalışmaları google odaklı olarak yapılmaktadır. Bir web sitesinde yapılan algoritmik çalışmalar neticesinde, ilgili sitenin google sıralamalarında üstte çıkması için gerçekleştirilen tüm işlemlere SEO denir.

Seo Ne Demektir? konusundan bahsederken, öncelikle bilmemiz gereken, SEO’nun ikiye ayrıldığıdır. Sayfa içi optimizasyon ve sayfa dışı optimizasyon. Gelin bu iki başlığı detaylı olarak sizlere açıklayalım.

Sayfa içi optimizasyon

Sayfa içi optimizasyon bir web sitesinin teknik olarak google kriterlerine uygun hale getirilmesidir. Sitenin meta etiklerinin belirlenen kriterlere göre yazılması, her sayfada mutlaka 1 adet H1 etiketinin olması, bunu takip eden h2, h3, h4, h5, h6 etiketlerinin kurgularının yapılması. Tüm resimlere ALT etiketi (alternatif metin) girilmesi. İçeriklerin güncel olması, sayfa içerisinde hedeflenen anahtar kelimenin oranının belirlenen algoritmalara göre geçmesi, kırık linklerin, kırık dosyaların bulunmaması, anahtar kelime odaklı URL şemalarının oluşturulması, web sitesinin hızının iyi olması, çok fazla CSS ve JS dosyasının olmaması, çok fazla sorgu içermemesi, sayfa içi kırık linklerin bulunmaması gibi 800’e yakın kriter mevcuttur. Bu kapsamda A’dan Z’ye teknik açıdan bir analiz yaptırmalı ve ilgili seo analizini yine seo danışmanlığı kapsamında uzman bir firmaya veya web tasarımcınıza uygulatılmalı. Çünkü, son dönemde, sayfa içi optimizasyon,  sayfa dışı optimizasyon (backlink çalışmaları) çalışmaları karşılaştırıldığında, google web sitelerinin teknik açıdan kendisine uyumlu olmasına daha çok önem vermektedir. Sayfa içi optimizasyonu, kentsel dönüşüme girmek üzere olan yeni bir binaya benzetebilirsiniz. Site içerisindeki bulunan teknik problemler, bir seo uzmanı tarafından %100 olarak giderilmekte ve nihayetinde web siteniz kentsel dönüşümden çıkmış yeni bir bina haline gelmektedir.

Sayfa içi optimizasyon ne kadar sürer?

Sayfa içi optimizasyon hiçbir zaman bitmez. Çünkü google sürekli algoritma çıkartmakta ve mevcut algoritmalarını güncellemektedir. Bu yüzden yeni algoritmalar doğrultusunda çalışma yapmak gerekir. Ayrıca bir web sitesinin google tarafında daha fazla index alarak, anahtar kelimelerinde yükselmesinin önemli kriterlerinden bir tanesi, İÇERİKTİR.

İçeriğin SEO’da Önemi

Bir web sitesine sürekli içerik girmek, siteyi güncel tutmaya yarar ve sürekli girilen içerikler google tarafından, ilgili web sitesi üzerinde çalışıldığı hissiyatını doğurur. Faaliyet gösterdiği sektörle ilgili sürekli içerik üreten ve kullanıcılara ilgili sektörle alakalı sık sordukları sorulara cevap veren ve kaliteli bilgi üretimi yapan web siteleri her zaman değerli konumdadır. İçerik üretilmesinin bir diğer avantajı ise, sosyal mecralarda yapılan paylaşımları desteklemektir.

 

Son dönemlerde çok duyduğumuz bir tabir; İÇERİK KRALDIR. Çünkü herşey içerikten geçer ve arama motorlarının dikkat ettiği en büyük ve önemli unsurdur.

Backlink Nedir?

Seo konusundaki bir diğer önemli başlık ise sayfa dışı optimizasyon yani Backlink konusudur. Söz konusu bir web sitesinin google sıralamalarında üst sıralarda çıkabilmesi backlink ile mümkün kılınabilmektedir. Site içi optimizasyonların tamamlanmasının ardından kaliteli bir backlink çalışması yapılarak sitenizin popülaritesi arttırılmaktadır. Dikkat edilmesi gereken en önemli husus ise backlink alınmadan önce sayfanızın içeriği son halini almış olmalı ve içerisinde özgün metinler barındırarak backlink almaya hazır hale gelmelidir.

Peki Backlink Nedir? Backlink, Türkçe sözlük anlamıyla geri link anlamına gelmektedir. Seo konusunda en önemli kavramlardan biri olarak karşımıza çıkan backlink, başka bir internet sitesinden sizin sitenize verilen link olarak ifade edilmektedir.

 

Backlink Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  • Seo kavramının beraberinde getirdiği ve Seo’da yadsınamaz bir öneminin olduğu bilinen Backlink alınırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus, güvenilir ve kaliteli sitelerden link alınmasıdır.
  • Backlink Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? sorusunun bir diğer önemli yanıtı ise şu şekildedir; Link alınacak web sitesinin son derece özgün içerikler barındırması gerekmektedir.
  • Aynı ya da benzer sektörde bulunan bir web sitesinden link alınması backlinkin kalitesini arttırarak Seo çalışmasının başarısını da olumlu yönde etkileyecektir. Örnek vermek gerekirse; moda sektörünün içerisinde yer alan bir markanın web sitesini bir teknoloji sitesinin tavsiye etmesi ve link vermesi mantıklı olmayacaktır.
  • Eğer kaliteli ve kalıcı bir seo çalışması gerçekleştirilmek isteniyorsa; Backlink alımı zamana yayılmalıdır, kısa vadede alınan sonuçlar kalıcı olmayacaktır.
  • Facebook, Twitter gibi kalitesi kanıtlanmış sosyal mecralardan backlink alınmaya çalışılmalıdır.

Seo Ne Demektir? sorusunun cevabını tüm yönleriyle makalemizde ele aldık. Seo hakkında aklınıza takılan her şey için Mucize Fikir’e danışabilir, detaylı bilgiye erişebilirsiniz.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir