TEKLİF İSTE

Google Arama Formatı Değişiyor! Peki Neden?

Google Arama Formatı Değişiyor! Peki Neden?

 

Sürekli olarak yaptığı değişikliklerle, güncellemelerle tanıdığımız Google, bir değişimle daha karşımızda! Geçtiğimiz günlerde mobil odaklı sitelerin arama motorunda daha üst sıralarda yer alacağını duyuran Google, bu defa arama motoru formatında bir değişikliğe gidiyor.

Yeni güncellemeler, internet ortamında oluşan enformasyon kirliliğinden dolayı aradığı bilgiye ulaşamayan kullanıcıların adeta yardımına koşuyor diyebiliriz. Arama motoru formatında değişikliğe giden Google, kullanıcılara “hangi konuyu isteyip istemediklerini seçme imkanı” sunuyor. Şöyle ki Google artık istenmeyen, bilgi kirliliği yaratan, kullanıcı odaklı olmayan, ziyaretçilere herhangi bir fayda sağlamayan sadece anahtar kelime odaklı olan web sitelerini kullanıcıların karşısına çıkarmayacak. Bu sayede kullanıcılar bilgi kirliliğine maruz kalmadan, aradıkları bilgiye daha rahat bir şekilde ulaşabilme imkanına sahip olacaklar.

Peki, Google Arama Formatı Güncellemeleri Ne Gibi Değişiklikleri Beraberinde Getiriyor?

  • Site Trafiği Azalan Web Sayfaları Olabilir!

Google, kullanıcı odaklı olmayan web sitelerini tespit edebiliyor. Şöyle ki; arama motorunda üst sıralarda çıkabilmek adına yapay seo çalışmaları yapan web sitelerinin kullanıcı odaklı olmadığını anlayan Google, o sitenin alt sıralara gerilemesini sağlayacaktır. Dolayısıyla web siteleri, ziyaretçi kaybı yaşayacak ve site trafiği azalacaktır. Bunun üstesinden gelebilmek için; kullanıcı yararını hedef alan bir web sitesi olmaya özen göstermelisiniz.

 

  • İçeriklerinizi Revize Etmeniz Gerekebilir!

Google’da üst sıralarda yer almak isteyen veya mevcut sıralamasını korumayı amaçlayan web siteleri, ürettiği içerikleri revize etmek durumunda kalabilir. İnternet kullanıcısının yaptığı arama sorgusu ile alakası olmayan içeriklerle kullanıcıların karşısına çıkmamalısınız. Kullanıcı aradığı bilgiyi web sitenizde bulamadığı takdirde sayfanızda birkaç saniye durup çıkacaktır. Yani sırf ziyaretçi kazanmak için anahtar kelimelere kalitesiz içerikler yüklemeniz Google’da yükselmenize engel olacaktır. Sadece anahtar kelimeye odaklanan, kullanıcıya hiç bir fayda sunmayan verimsiz içerikler sizi başarıdan uzaklaştıracaktır.

  • Google Değil, Kullanıcı Faydası Göz Önünde Tutulmalıdır!

Her zaman olduğu kullanıcının yararını göz önünde bulundurmak size büyük avantajlar sağlayacaktır. Kullanıcının ne aradığını, ve neye ulaşmak istediğini büyük bir titizlikle analiz etmeli, bu doğrultuda onlara aradığı içeriği sunmalısınız. İlk hedefiniz Google değil, kullanıcı olmalıdır. Zaten kullanıcının dostu olmayı başarabilen siteler, Google’ın da gözüne gireceği için web sitenizin üst sıralara yükselmesi de kaçınılmaz olacaktır.

  • Doğru Bir Seo Çalışması Şart!

Kullanıcı yararından soyutlanmış sadece üst sıralara çıkmayı hedefleyen bir seo çalışması kesinlikle doğru bir strateji değildir. Google’ın yeni güncellemesiyle birlikte kaliteli ve doğru bir Seo Çalışması yaptırarak uzun vadede büyük başarılar elde edebilirsiniz.

Özetlemek gerekirse değişen Google arama formatı, bizlere kullanıcıya odaklanılması gerektiğinin sinyallerini veriyor. Kaliteli içerik sunan faydalı web siteleri üst sıralarda yerini alırken kullanıcılara aradığı bilgiyi vermeyen onları yanıltan ve zaman kaybı yaşatan web siteleri ise büyük bir hızla gerileyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir