Uluslararası Dijital Pazarlama

Header
Anasayfa » Lokal SEO

Lokal SEO Nedir

Lokal SEO, işletmelerin kendilerini bir coğrafi bölgedeki yerel müşterilere çevrimiçi olarak tanıtmalarına yardımcı olur. Kısaca açıklarsak, kullanıcılar arama motorlarındaki araçlar kısmından arama yapılmasını istedikleri bölgeyi seçebiliyorlar. Böylece bölgesel anahtar kelimelerle SEO çalışması (lokal SEO) yapılmış web siteleri ön plana çıkmış oluyor. Organik SEO ile arasındaki fark arama niyetine göre değişir. Google, lokasyon özelliklerine sahip arama sonuçlarını seçebilir. Bu, arama motoru bölgesel firmalar ile ilgili aramalar istiyor demektir.

Örnek verecek olursak duş başlığınızın kırıldığını varsayalım. İnternetten evinize yakın, saygın bir tesisatçı bulmak istiyorsunuz ve mesele şu ki şimdi istiyorsunuz. Eğer lokasyon bildirerek arama yaparsanız, Google seçebileceğiniz bir tesisatçı listesi önünüze sunacaktır. Peki duş başlığınızı kendiniz düzeltmek istiyorsunuz diyelim. Google’da arattığınız “musluğumu nasıl düzelteceğim” sorusuna bakarsak, Google bulunduğu yere bakılmaksızın en alakalı ve saygın web sayfasını karşınıza çıkaracaktır. Ankara’da iseniz Adana’daki bazı tesisatçılarla ilgili blog yazısı sonuçlanabilir. Bu yüzden konum belirtmek önemlidir.

Lokal SEO Önemi ve Avantajları

En önemli sebeplerinden biri şudur ki yerel müşteriler, işletmeniz hakkında bilgi sahibi olmak için internete güveniyorlar. Yerel işletme aramaları sıklıkla coğrafi faktörlere dayandığından organik SEO, sıralama yapmak için yeterli değildir. Özellikle rakipleriniz lokal SEO‘yu kullanıyorsa hiç değildir. Çünkü bu çalışmalar coğrafi olarak alakalı aramalarda sıralama yapmak isteyen işletmeler için görünürlüğü artırır.

  • Sektörünüzle ilgili 100 kilometre alanda yapılan aramalarda yer alırsınız.
  • Lokal SEO çalışması yapılmamış bir web sitesinde her 100 ziyarette sadece 1 tanesi dönüş yapıyorsa, lokal kriterlerle yapılan arama sonuçlarındaki sitelerde her 10 ziyaretçiden 1 tanesi müşteri olarak dönüş yapmaktadır.
  • Lokal SEO yapmak, doğru müşteri kitlesine ulaşmayı sağlamaktadır.
  • Sistemindeki özel SEO yapısı ve algoritması ile internet üzerinden ziyaretçi çeker ve böylece gelir elde edebilirsiniz.
  • Marka olarak web sitenizin ziyaretçileriyle tam bir etkileşime girebilmek ve kaliteli dönüşüm alabilmek için önemlidir.

 

Google Konumla İlgili Arama Sonuçlarını Göstermek İstiyor

Bütün Google arama sonuçlarının neredeyse yarısı yerel amaçlara sahiptir. Siz de bir Google kullanıcısı olarak, bu özellikten yararlanmak istemez miydiniz?

Algoritmalar Yapılan Aramaları Konuma Göre Uyarlıyor

Belli ki Google, “bana yakın olanı göster” temalı aramaların önemine dikkat çekti. Arama algoritmasında lokal SEO parametrelerini artırmaya başladılar. 2012’de Google, kullanıcıların yalnızca arama terimiyle değil, coğrafi bölgeleriyle alakalı sonuçları gösteren ilk lokal SEO güncellemesini sundu.

Lokal SEO Stratejimi Nasıl Geliştiririm?

Aldığımız en büyük sorulardan biri “Lokal SEO’yu nasıl yaparım?” oluyor. Lokal SEO çeşitli stratejiler gerektirir ve Mucizefikir olarak biz bu göreve hazırız.

 

  • İşletmenizin adının, adresinin ve telefon numarasının, web sitenizde, sosyal profilleriniz gibi çevrimiçi varlıklarınızın tamamında aynı olması dikkat edilmesi gereken bir konudur.
  • İncelemeler ve yapılan yorumlar lokal SEO’nun anahtarıdır. Düzenli olarak siteniz için inceleme puanları isteyin, sosyal ve arama profilleri üzerine inceleme oluşturma taktikleri yapın.
  • Yerinde yapılan görsel lansmanlı içerik, aranan kelimelerle ne kadar çok alakalı olursa, arama motoru o kadar çok arama sonucu gösterecektir. Bu, benzersiz coğrafi hedefli hizmet sayfaları oluşturmak, hizmet alanları belirlemek ve üzerinde bulunduğunuz yere ait haritalar eklemek anlamına gelir.
  • Web geliştiricinizden yerel işletme şemasını web sitenize uygulamasını isteyin. Arama motorlarına işinizle ilgili daha net bir lokal bilgi kaynağı sağlar.
  • Kullanıcıların web sitenizde kalmasını sağlayacak fiyatlar ile kampanyalar oluşturarak dikkatlerini çekin. Herhangi bir ürün bile almayacak olan bir müşteriye karşısına çıkan teklifler için “bu fırsatı kaçırmamam lazım” hissi uyandırmak da önemlidir.