Uluslararası Dijital Pazarlama

Header
Anasayfa » Mobil Web Tasarım

Mobil Web Site Tasarımı

Teknolojinin ilerleyişinin dünyanın dönüş hızını geride bıraktığı bir çağda yaşıyoruz. Eriştiğimiz her rahatlık bizi, hayatımızda pratik ve daha az zaman kaybına uğratacak sorunların çözümüne itiyor. Mobil web tasarım, hızla ilerleyen teknolojiye uyum sağlamaya çalışırken karşılaştığımız küçük pürüzlere çözüm sunan yepyeni bir tasarım. İçinde bulunduğumuz mobil teknoloji çağında web sitelerinin mobil telefon ya da tabletlere uyumlu olmaması bizi Mobil web tasarım ile tanışmaya mecbur bırakıyor.

Günümüzde Mobil Web Sitesi Tasarımın Önemi

Artık bir web sitesine girişlerin %60’ı mobil cihazlardan gerçekleştirilmektedir.

İşte bu yüzden firmanız, ürünleriniz ve hizmetleriniz için bir web sitesi tasarlarken içinde bulunduğumuz mobil çağa uygun mobil web tasarımlar yaptırmanız gerekiyor.

Çok uzağa gitmeyin, kendinizi diğer insanların yerine koyun. Evinizde otururken, yolda giderken, bir yerde sıra beklerken, vakit öldürmeniz gerektiği zamanlarda, navigasyon kullanmanız gerektiği zaman; mutlaka cep telefonunuzdan araştırma yapar, mobil cihazınızdan girişleri sağlarsınız. Google gözüyle bakıldığında, mobil cihazlara uyumlu olmayan ve kullanıcı deneyimi kötü web sitelerinin SEO kriterleri açısından aramalarda çıkması pek mümkün olamıyor.

Sitenizin ziyaretçileri web sitelerine mobil cihazlardan girdiğinde, eğer girdikleri site mobil değilse, okumak ya da görmek istedikleri alanı zoom yaparak sınırlı bir alanı görmek zorunda kalırlar ve sitenizde bulunan menü yada linkleri bulamayabilirler. Bu kötü deneyim neticesinde de sitenizi terk ederler.

Mobil web tasarım nedir?

Mobil tasarım; web sitesinin mobil ve tablet gibi cihazlardan girildiğinde; site içindeki resim, yazı gibi elementlerin ekran genişliğine göre yeniden şekillenip ekrana tam oturmasını sağlayan son yıllarda adını sıkça duyduğumuz tasarım şeklidir. Sizlere güzel bir haber daha verelim. Eskiden masaüstü için ayrı, mobil cihazlar için ayrı web sitesi yapılmaktaydı.
Kurumsal SEO çalışmaları kapsamında iki ayrı tasarım için sayfa içi optimizasyon ve link inşaası yapılması gerekirdi. Ancak son dönemlerin en popüler ve olmazsa olmaz tasarım şekli responsive web tasarım tek tercihimiz haline geldi. Böylece ayrı bir sub-domain açılmasına gerek kalmadan, tek URL üzerinden tüm cihazlara uyumlu bir web sitesine sahip oluyor ve SEO / Adwords yönetimlerinde büyük fayda sağlıyorsunuz.

Kurumunuza ait web sayfalarının masaüstü ya da diz üstü bilgisayarlardaki görünümü ile mobil cihazlardaki görünümü farklı olmamasını amaçlayan mobil web tasarım, müşterilerinize ya da ziyaretçilerinize kolaylık sağlayacak, hedef kitlenize vermek istediğiniz mesajı kolay kullanıma ile mobil web siteleri çok daha yararlı olacaktır. Aynı zamanda mobil web site ziyaretlerinin dünya üzerinde %25 seviyeye yükselmesi akıllı cihazlardan internete ulaşanların git gide artacağı düşüncesini de beraberinde getirmektedir.

Mobil Uyumluluk Algoritmasının Önemi

Google’ın son algoritmasına göre, mobil web tasarım tarafında kaliteliyi yakalayan ve mobil açılması sürelerinde problem olmayan web siteleri, her zaman bir adım önde tutulmaktadır. Mobil web sitesi bu doğrultuda çok önemlidir ve sizin üst sıralarda çıkmanızı sağlayacak bir faktör olarak google ranking değerleri arasına girmiştir.

Bununla beraber WMT (web master tools) üzerinden inceleyecek olursanız, mobil görünürlük menüsü eklenmiştir. Bu durum, google’ın mobil sitelere verdiği önemi göstermektedir.

Mobil web tasarım ajansı

Mobil web tasarım çalışmalarını Mucize fikir bilişim olarak profesyonel olarak planlamakta ve hayata geçirmekteyiz.

Mobil internet sitesi tasarımı

Mobil tasarımlar istekleriniz doğrultusunda size özgün olarak tasarlanır ve maksimum verimlilik ile kurgulanır ve hayata geçene kadar tüm süreçler tecrübeli ekibimiz yönetir.

Mobil web tasarım ajansı

Mobil web tasarım geliştiren ve profesyonel olarak destek veren Mucize Fikir Bilişim mobil alanında tüm ihtiyaçlarınızı eksiksiz olarak karşılamaktadır.

***

Web tasarımı başlı başına zaman, enerji ve uzman ekip isteyen bir mesai iken mobil web tasarım, tecrübeli bir ekibin profesyonel hizmetine bırakılmalıdır artık. Mucizefikir Dijital Pazarlama Ajansı’ndan mobil web tasarım hizmeti almak, firmanız için uygun fiyata mesai kazanımı anlamına gelir. Böylece vaktinizi ve enerjinizi, firmanızın ürün veya hizmetlerini geliştirmeye ayırabilirsiniz. Biz ise ürün veya hizmetlerinizi en iyi şekilde gösterecek ve açıklayacak bir web sitesi tasarlarız sizin için. kullanıcılar, telefonlarından ve tabletlerinden istedikleri zaman istedikleri yerde ziyaret edebilirler sitenizi. Durakta beklerken, sokakta yürürken, alışveriş yaparken, yola çıkarken, evde uzanırken bilgisayarlarına ihtiyaç duymadan da web sitenizi ziyaret eder, orada uzun süre vakit geçirir ve alışveriş yapabilirler. Bu durum, sadece dijital pazar ortamındaki payınızı ve müşteri portföyünüzü artırmaz, aynı zamanda firmanıza olan sadakati de artırır.

Mobil Web Sitesi Tasarımı Aşamaları Nelerdir?

Mobil web sitesi tasarımı yapılırken, çalışmalar iki ana başlık altında toplanarak gerçekleştirilir. Bu başlıklar “front-end” dediğimiz ön yüz tasarımı ve “back-end” dediğimiz işin mutfak kısmına yönelik arka tarafında yapılacak değişikliklerdir. Mobil web sitesi tasarlanırken ilk aşamada sitenin kullanıcılar adına hangi amaç doğrultusunda hizmet vereceği kesin olarak belirlenmelidir. Bu hedef doğrultusunda tasarım kısmının sınırlarının ne olacağına da karar verilerek işe başlanmaktadır.

Tasarım kısmıyla birlikte sayfanın programlama düzeni de ayarlanırken ilk öncelik farklı mobil cihazlarda sayfa düzeninin ve boyutunun bozulmadan, çözünürlüklerinin her mobil cihazda aynı olacak şekilde oluşturulması gerekliliğidir. Bunun anlamı tasarlanan bir mobil web sitenin eklenen CSS özellikleri sayesinde masaüstündeki görüntüsüyle mobil cihazlardaki görüntüsünün boyut farkından etkilenmeyerek çözünürlük kapasitesi ve görüntü boyutu kalitesi açısından aynı görseli verebilmesinin sağlanmasıdır.

Aynı zamanda bu tip tasarımlarda mevcut siteye mobil cihazlardan giriş yapıldığında, masaüstü tasarımından farklı bir tasarım karşımıza çıkacağından bu görüntünün de aynı kalabilmesi için belirli teknik düzenlemelerin de yapıldığı söylenebilir. Örnek verilecek olursa; mobil cihazlarda menü görüntüsü daha küçük olacak, yazı fontları da boyut olarak otomatikman küçülecektir. Ancak bu küçülmelerin görüntü karışıklığı yaratmaması için mobil web tasarımının da yazılım olarak çok iyi halledilmesi gerekir.

Mobil web tasarım faydaları arasında sayabileceğimiz bir başka aşama ayrıntısı da, mobil uyumluluğu yapılan bir web sitesinin ayrı bir subdomain oluşturulmasına gerek duyulmadan var olmaya devam etmesidir. Aynı zamanda herhangi bir yönlendirmeye, ayrı bir URL’e ihtiyaç duyulmaması da süreç ayrıntılarındandır. Bu durumun en büyük faydası siteler için inanılmaz önem taşıyan site hızında herhangi bir düşmenin yaşanmamasıdır. Arama motorlarının gözünde site hızı sitenin mevcut başarısını oldukça etkilediğinden, hızlı bir mobil tasarıma sahip olan web sayfasının performans açısından çok iyi yerlere gelebileceği söylenebilir.