TEKLİF İSTE

Ölünce Sosyal Medya Hesaplarımıza Ne Olacak?

Ölünce Sosyal Medya Hesaplarımıza Ne Olacak?

Ölüm, hayatımızda ne zaman olacağını bilmediğimiz ama her an olabilecek tek gerçekliktir.  Peki, hiç şöyle düşündünüz mü ölünce sosyal medya hesaplarımıza ne olacak? Hayatınızın birçok anını paylaştığınız fotoğraflar, videolar, arkadaşlarınızdan sevdiklerinizden gelen yorumlar…Ne olacak?

Eskiden, en değerli anılarımız yalnızca fotoğraf albümlerinde veya günlüklerde yer alırdı.  İzinsiz kimsenin inceleme fırsatı olmazdı, herhangi bir fotoğrafa günümüzdeki kadar kolay ulaşılmazdı. Şu an birkaç tıklama ile çevremizden birinin fotoğraflarını açıp bakabiliriz. Oysa eskiden öyle miydi? Fotoğraf albümünü bulup ortaya çıkartmamız ve aradığımız fotoğrafı bulana kadar karıştırmamız gerekirdi.

Günümüzde erişim sıkıntısı yaşamadan kolayca ulaşım sağlayabildiğimiz internette yer alan fotoğraflarımız, videolarımız, duygu-düşüncelerimiz sanal ortamda yayılmış durumda ve hepsi Facebook, Instagram, Twitter ve WhatsApp gibi sosyal uygulamalarda saklı. Hiç düşündünüz mü gerçekten bu sosyal medya hesaplarının sahipleri biz miyiz? Ölünce sosyal medya hesaplarımızı kim yönetecek veya yönetebilecek mi? Sosyal ağ uygulamaları öldüğümüzü anlayacak mı? Zeki Müren de bizi görecek mi?  İşin şakası bir yana, hepimiz bu dünyada geçiciyiz ve hayatımızın çoğunu internette yaşıyoruz.

 

Sosyal Medya Hesaplarımız Kapanacak Mı?

Öncelik ile şunu belirtmekte fayda var; sosyal ağlarda hesap açarken bir kullanıcı sözleşmesi imzalıyorsunuz. Bu anlaşmaya göre, sosyal ağ hesaplarınızı kolaylıkla başkasına teslim etmeniz ya da devretmeniz söz konusu olamayabiliyor.

Tüm sosyal ağ hesaplarınızın ve mail adresinizin kullanıcı adı şifrelerini bir yere not ederek, geride kalan sevdiklerinize miras bırakabilmeniz mümkün. Ancak bu kesin bir çözüm değil. Nasıl öleceğimizi bilmediğimizden dolayı, hesap kullanıcı adlarını ve şifreleri not etmek için vaktiniz olmayabilir veya farz edelim ki aylık ödemesi olan bir sosyal ağ hesabına sahipsiniz. Böyle bir durumda, geride kalan sevdikleriniz yalnızca hesabınızdaki tüm değerli paylaşımları, kendi bilgisayarına indirerek saklayabilir. Hesabınızdaki her şeyin bilgisayara indirimi sağlandığında hesabı kapatarak devam sağlayabilirler.

Ölünce Sosyal Medya Hesaplarımıza Ne Olacak?

 

Facebook, Twitter, Instagram Kullanıcı Vefatında Nasıl Bir Yaklaşım Sağlıyor?

Facebook’un bu konuda kuralları belli. Ölen kişinin hesabı kapatılıyor ya da sevdiklerinin isteği üzerine bir anı hesabına dönüştürülüyor. Ölen kişinin yakını, kullanıcı şahsın öldüğüne dair “ölüm belgesi” gönderdiği takdirde Facebook hesabı kapatıyor. Ancak bunun geçerli olabilmesi için, kullanıcı şahsın ölmeden önce bir yakınına yetki vermiş olması gerekiyor.

Birkaç yıl öncesinde, vefat eden kullanıcılarının hesaplarını askıya alan Facebook, artık hesabınızı sevdiklerinize miras bırakma hakkını sizlere sunuyor. Facebook’un ayarlar bölümünde yer alan genel kısmında “Hesap Varisi” sekmesinde bir yakınınızı belirleyerek, vefat ettiğinizde o kişiye hesabınızı yönetme yetkisi veriliyor.

Twitter; ölü bir insanın Twitter’a bir katkısı olmayacağını düşünüp, hesabınızı bir yakınınıza miras bırakma gibi bir seçenek sunmuyor. Vefat eden şahsın hesap erişimini, kim olursa olsun hiç kimseye vermiyor. Yalnızca ölen kişinin hesabının kaldırılması için mail ya da posta yoluyla başvuru yapmak gerekiyor. Kullanıcının adı, ölüm belgesinin kopyası ve bir dilekçe ile başvuru yapıldığında hesabı kapatma sürecine giriliyor. Bunlar yapılmasa da, 6 ay kullanılmayan hesaplar aktivitesizlikten dolayı Twitter tarafından otomatik olarak kapatılıyor.

Instagram’da ise bu durum Facebook ile benzer. Vefat eden bir yakınınızın hesabını Instagram’a bildirerek anıt hesabına dönüştürülmesini talep edebilirsiniz. Eğer kullanıcının birinci dereceden yakını iseniz, hesabın kapatılmasını da isteyebiliyorsunuz.

Ölüm gerçekleşmesi durumunda, günümüzün en büyük 3 sosyal ağının duruma bakış açısı bu şekilde. Ürkütücü mü yoksa olağan mı biz karar veremedik, hüzünlü bir yazı oldu ancak herkese sağlıklı uzun ömürler diliyoruz.

 

 

Bir Yorum

  1. Gerçekten çok acayip bir konu olmuş.

    mustafa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir