TEKLİF İSTE

Online İtibar Yönetimi

Online İtibar Yönetimi

Online itibar yönetimi çevrimiçi dünyanın kontrolünü ele almanızı sağlarken, kullanıcılara internette aradıkları bilgi ve hizmetleri doğru bir şekilde sunmanızı, bilinirliğinizi ve güvenilirliğinizi destekler.

Online İtibarınızı Neden mi Önemsemelisiniz?

İşte cevapları!

İnsanlar sizi online olarak arıyor ve bulduğu sonuçlara göre sizin hakkınızda bir kanıya varıyor. Bir marka için bu durum oldukça önemli çünkü kullanıcılara ulaşmak ilk adım olduğu gibi istenilen mesajı verebilmek ve onları markayla tanıştırabilmek oldukça önemli bir adımdır.

Öte yandan, online olarak yapılan her şey artık dijital dünyada sonsuza kadar kayıtlı. Bu durumun iyi yanları olduğu gibi kötü yanları da var elbette. Online itibar yönetimi yapmayı öncelikleri arasına koyan markalar için bu durum bir sorun arz etmeyebilir çünkü onlar oldukça kontrollü ilerleyerek itibarlarını en başından korumaya başlarlar. İtibar yönetimi konusunda öncelikli davranmayanlar için dijital dünyada bıraktıkları ayak izi, gelecekte önlerine çıkıp kötü sonuçlar doğurabilir.

Ayrıca, şu anda dahil her an insanlar arama motorlarından bilgi veya hizmet arıyor. Bu aramalarda insanların karşısına nasıl çıktığınız, markanızla ilgili oldukça belirleyici oluyor. Eğer hakkınızda yazılmış kötü yorumlar ve itibarınızı sarsacak bilgiler çoğunluktaysa, insanlar için güvenilir ve başvurulur kaynak olmanızın imkanı kalmıyor.

Bu durumda, online itibarını korumak isteyenler için bilinmesi gereken önemli konulardan biri de online itibar yönetiminin temel ilkelerinin neler olduğu.

Online İtibar Yönetimi İlkeleri

-Arama Motorları Sonuçları: arama motorları online ortamdaki itibarınızla paralel bir şekilde arama sayfalarında görünmenizi sağlar. Bunu yaparken de kendi algoritmalarını kullanır. Yani online itibarınızın iyi olması demek, daha çok insana ulaşabilme şansınız var demektir.

-Tıklama: Tıklama sayınız arttıkça Google sizin yapılan aramalarla alakalı olduğunuz sonucunu çıkararak sizi daha üst sıralara taşır. Bu nedenle itibarınıza zarar verebilecek kelimeleri negatifleyerek, o arama sonuçlarında çıkmamanızı ve tıklama almamanızı tavsiye ederiz. Bu durum sizin alakasız kitlelerle zaman kaybetmenize neden olacaktır.

-Sosyal Medya Kullanımı: Sosyal medya siteleri arama sonuçlarında genellikle iyi sıralamalara sahiptir ve bilinirliğinizi arttırmak için iyi bir yoldur. Ayrıca, sosyal medya platformlarında yapılan yorumlar ve beğeniler sayesinde itibarınızı güçlendirmeniz olağandır. Öte yandan, kötü yorumlara veya suçlamalara cevap verebileceğiniz, yanlış anlamaları düzeltebileceğiniz bu platformlarda online itibar yönetimi yapmak zor ancak iyi bir yoldur.

Sonuç olarak:

Önemi markanızın adı ve verdiği hizmetler açısından böylesine değerli olan bir konuda markanızın güncel durumu ve geleceği açısından yapacağınız her hamle altın değerinde olacaktır. Bu nedenle, online itibar yönetimi yapmak markanız için olmazsa olmazlardan biridir ve markanızın güvenilirliği açısından oldukça önemsenmesi gereken bir konudur.