Uluslararası Dijital Pazarlama

Header

Garantili ve Kaliteli SEO Çalışmalarının Sırrı

Plansız ve stratejisiz yürütülen SEO çalışmaları başarısız olmaya mahkûmdur. Stratejik SEO çalışmaları emin adımlarla ilerlenmesini ve oluşturulan SEO çalışmalarından, oluşturulan SEO yöntemlerinden en iyi şekilde yararlanılmasını sağlar. SEO stratejisi belirli kalıplar üstüne oturtulmamalı fakat SEO çalışması yapacak her firma kendi çalışmalarına özgü bir plan ve strateji geliştirmelidir. Bu plan sektöre ve markaya göre oluşturulmalıdır.

• Anahtar Kelime Araştırması
• Onpage SEO
• Ofppage SEO, Link inşaası
• İçerik Yönetimi
• Sayfa Açılış Optimizasyonları

Bu ve buna benzer yöntemler belirli bir plan üstüne hazırlanmalı ve SEO stratejisi oluşturulmalıdır.

SEO Stratejisi

SEO Stratejisi oluştururken göz önünde bulundurulması gereken birtakım mühim noktalar vardır. Amaç ve sebep belirlenmelidir. SEO’nun hangi sebeple yapılacağı ve hangi amaca odaklanacağı son derece mühimdir. Bir internet sitesinin yüksek ziyaretçi sayısına ulaşmak amacıyla alakalı anahtar sözcükleri amacıyla oluşturulan SEO çalışması ile bir e-ticaret mağazasının ürün satışını arttırması amacıyla yapılacak olan SEO çalışması değişik SEO teknikleri ve yöntemleri içerir.

Buna göre gaye belirlenerek SEO çalışması yapılmalıdır.

Hedef kitle öneme alınarak SEO stratejisi hazırlanmalıdır. Potansiyel müşteri ya da potansiyel ziyaretçi olarak kimler gaye kitleye dâhil edilmelidir. Mesela, ayakkabı satan bir e-ticaret mağazasının şapkalarla ilgilenen bir kitleye doğru SEO çalışması yapması abesle iştigal olacaktır.

Başarılı Bir SEO İçin

Başarılı bir SEO Stratejisi amacıyla oluşturulan SEO çalışmalarının geri dönüşümü de ilgiyle izlenmelidir. Yapılan çalışmalar onucunda gelen organik ziyaretçi sayısı, gelen organik ziyaretçilerin internet sitesinde geçirdiği süreler gibi performanslar ölçülerek geri dönüşümler izlenmelidir.

Başarılı bir SEO stratejisine dâhil edilmesi gereken en mühim konu içerik idaresidir. Anahtar sözcük analizi yaparak ya da anahtar sözcük incelemesi yaparak boşlukları belirleme etmeli ve buna göre kaliteli ve orjinal içerikler üretilmelidir. İçerikleri üretirken de belirli bir strateji üstünde hareket edilmelidir. Üretilen ve yayınlanan içerikler kullanıcıya yarar gerçekleştiren bir şekilde hazırlanmalıdır. Bir soruna, bir probleme çözüm önerisi yayınlayan ya da bozukluğu ya da bozukluğu çözen bulgular veren muhteviyatta olmalıdır.

SEO Çalışması Uzun Sürer Mi ?

Kalıcı bir organik trafiğe sahip olarak, siteniz yaş aldıkça arama sonuçlarında çok daha iyi bir sıralamaya gelmeniz, organik trafiğinizin artarak, kalıcı bir şekilde ürün ve hizmetlerinizi arayanlara ulaşabilmeniz mutlaka zaman almaktadır. Ancak hedefleri belirlemek ve Algoritma odaklı çalışmalar yapmak oluşturulacak SEO stratejisi için çok elzemdir.

SEO işi ile iştigal eden ya da bu işi meslek olarak yapan bireylerin çok aşina bulunduğu bir söz vardır. ‘’ İçerik Kraldır. ‘’ İçerik olmadan, içerik idare sistemi olmadan, orjinal ve kaliteli içerik olmadan Başarılı bir SEO Stratejisinden bahsedemeyiz.

Site İçi SEO ve Site Dışı SEO gibi teknik çalışmalar belirli bir sistem ortamında yürütülmelidir. Site İçi SEO çalışmaları tamamlanmadan Site Dışı SEO çalışmalarına başlamak oluşturulan bütün SEO çalışmalarının boşa gitmesine sebep olur.

Mesela sitenin URL yapısı belirlenmeden, sayfaları, kodları, görselleri optimize edilmeden site dışı SEO çalışmalarından birisi olan Backlink çalışmasının yapılması lüzumsuz ve beyhude olacaktır. Fakat site içi SEO çalışmaları tamamlandıktan sonra doğru zamanda, kaliteli sitelerden alınan backlinkler yani internet sitesine diğer internet sitelerinden link çıkış alabilmek doğru ve yararlı olacaktır.

Mucizefikir ile Görüşme Başlat
Merhaba👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?