TEKLİF İSTE

SEO Çözümleri

En Sık Yaşanan SEO Problemleri

Web sitesi sahibi olanlar için fazlasıyla değerli olan SEO çalışmalarının doğru yapılması gerekir. Çünkü hassas bir yaklaşım gerektiren Seo’nun yanlış geliştirilmesi sonucu büyük hüsranlar yaşayabilirsiniz. Pek çok web sitesi sahibi kendi SEO çalışmasını yaptığını söylediği halde, istediği ziyaretçi trafiğini yakalayamadığından şikayet ediyor. Burada önemli olan on page Seo, yani site içi Seo’dur. Site içi Seo’yu es geçerseniz, SEO çözümleri için siz ne kadar iyi site dışı Seo yapmış da olsanız normalde alabileceğiniz yarardan daha az verim almanız mümkün. O yüzden bu yazımızda sizin için birçok hatayı derledik ve SEO çözümleri olarak ele aldık.

En Sık Yaşanan SEO Problemleri ve Çözümleri

Sizin için şu ana kadar en çok yaşanan SEO problemlerini çözümleriyle birlikte sunduk. En önemlileri bunlar olmakla beraber paylaştığımız bu SEO çözümleri umarız size de yardımcı olur.

Birden fazla h1 başlığı olan içerikler

H1 etiketi içeriğin temel amacını belirtir. Bu sebeple diğer başlıkların h1’i destekler durumda olması gerekir. Her bir başlığın farklı bir sebep vardır. Ama hepsinde geçerli olan tek bir sebep varsa o da arama motoru tarafında algılanılmaya destek olması ve bilginin parçalara ayrılmasını sağlamasıdır. O sebeple sayfa başına h1 koymak yerine diğer başlıkları da kullanmaya çalışın.

Sayfadaki içeriklerin kelime sayısı olarak yetersiz olması

İçeriklerinizi yazarken uzun yazmaya özen gösterin ve hedeflediğiniz anahtar kelimede belli bir yoğunluğu yakalamaya çalışın. Bunu spam oluşturmayacak şekilde yapmanız gerekiyor elbette. Her geçen gün güncellemelerini geliştiren google hala sayfa içeriklerini yorumlayabilecek kadar iyi değil maalesef. Unutmayın ki yapılan araştırmalar sonucu, sayfanızdaki kelime sayısı ile arama sonuçları arasında konumunuzun nerede olduğu arasında güçlü bir ilişki bulunmuştur.

Meta açıklaması boş bırakılmış sayfalar

Meta tanımlamaları, google’da sıralama için meta tanımlamalarını kullanmak zorunlu bir durum değildir. Ancak SEO çalışmalarında hala yerini ve önemini korumaktadır. Meta açıklaması, orijinal karşılığıyla meta description, arama motoru sonuçları karşısında inceleme yapan kullanıcılar için bir reklam vazifesi görür. Yaptığınız açıklama ne kadar onlar için ilgi çekici ve okumaya değer olursa web siteniz de o kadar tıklanma alacaktır. Meta açıklaması etkileşim arttırdığı için bu, google açısından bir sıralama faktörü olarak görülür ve sıralamanız yükselmiş olur. Kullanıcıların ilgisini çekmek için açıklamada eylem çağrıları kullanabilirsiniz.

seo-cozumleri

Bozuk linklerin bulunması

Arama motorlarının yöntemi internet sitelerini taramak ve içerisinde bulunan yönlendirilmiş linkleri takip ederek hareket etmektir. Böylece web siteler için büyük bir ağ oluşturmuş olurlar. Bozuk bir bağlantı bulduklarında da bu yüzden zayıflık olarak algılarlar. Ama zaten web sayfanızda bozuk link bulunması gelen ziyaretçiler için de birer kötü deneyimdir. Aradıkları şeyi bulmak için tıklamışken hata mesajı almaları hoş karşılanmayacaktır.

İçeriklerinizin kendi aralarında kopya halinde olması

Kopya içerik kolay kolay fark edilmeyen ve web sitenizin arama motoru sonuçlarında aldığı sırayı olumsuz etkileyen bir faktördür. Bu sebeple web sitenize yüklediğiniz bütün içeriklerinden birbirinden farklı olduğuna emin olun.

Başlıklarınızın (title) fazla uzun olması

Sıklıkla meydana gelen, fark edilmeyen bir SEO hatasıdır. Tıklanma almanız için başlıklarınızın da meta açıklamalar gibi ziyaretçilerin ilgisini çekmelidir. Anahtar kelimenizi başlıkta geçirin ve anlamlı cümleler yazmaya çalışın.

Https şifrelemesinin kullanılmaması

Google https’nin sıralama için geçerli bir faktör olduğunu 2014 yılında açıklamıştı. Unutmayın ki ayrıca web sitenizi de daha güvenilir kılacaktır. Https’ye geçiş yapmak için sadece doğru yönlendirmeleri yaptığınızdan emin olmanız gerekir.