TEKLİF İSTE

SEO

SEO Danışmanlık Ücretleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

SEO günümüzde her web sitesi sahibinin kullandığı ve içeriklerini geliştirip tıklanma oranını arttırmak için bir yöntem halini almış durumda. Kısaca arama motoru optimizasyonu olarak tanımlayabileceğimiz SEO için alanında uzman bir ekiple çalışmanızı öneririz. Çünkü amatör ellere emanet edildiğinde web sitenizi olduğu halinden daha aşağı bir duruma sokabilir ve böyle bir sonucun kötü etkilerini yok etmek de daha fazla emek gerektirir. Eğer profesyonel bir çalışma almak istiyorsanız SEO danışmanlık ücretleri nasıl işliyor öğrenmek için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Öncelikle bilmelisiniz ki SEO çalışmaları için oluşturulmuş net ve kesin bir fiyat belirlemesi yoktur. Her dijital ajans veya kurumsal SEO danışmanı kendi standartlarına göre oluşturduğu fiyat listelerini size sunacaktır. Ama unutmamanız gerekir ki SEO çok pahalı bir bedel gerektirmese de yine de çok ucuza mal edilen bir çalışma değildir. Ayrıca SEO için verilen emeklerin sonuçların hemen etki etmesini beklememeniz gerekir. Çünkü SEO çalışması en az 2-3 ay içinde sonuçlarını görebileceğiniz bir uğraştır.

SEO Danışmanlık Ücretleri Neye Göre Belirlenir

SEO danışmanlık ücretleri için alacağınız hizmete ekstra hizmet eklenmesi durumunda ödeyeceğiniz miktar da tabi ki de artacaktır. Örnek olarak; konu hedeflenen anahtar kelime sayısı, çalışma yoğunluğu, raporlama sıklığı, toplantı talepleri ve içerik desteğini verebiliriz. Bu sebeple görüşmeye gittiğiniz ajans ile çalışmaya başlamadan önce, kafanızda soru işareti kalmaması adına bu konuyu konuşmanız da iyi olacaktır.

SEO için ücretler, web sitenin genel durumu, çalıştığınız danışmanın tecrübesi ve danışmanlık alacak kuruluşun yani sizin hedeflediğiniz konuma göre değişkenlik göstermektedir. Çalışacağınız danışman veya ajans öncelikle web sitenizin genel durumunu inceler, sektör ve rakip analizini yapar. Eğer zorlu bir sektördeyseniz, rekabet şartlarınız da durumu biraz zorlaştırıyorsa, web sitenize verilen emek artacağı için buna göre de SEO danışmanlık ücretleri de artış gösterecektir.

Bilmelisiniz ki SEO çalışması bir kez yapılıp bırakılacak bir işlem değildir. Arama motorlarının algoritmaları sürekli değişmekte, sektörünüzdeki rakipler kendini geliştirmekte, yeni rakipleriniz ortaya çıkmakta, arama eğilimleri ve kelime kombinasyonları değişmektedir. Bundan dolayı SEO da düzenli çalışma ve geliştirme isteyecektir.

SEO Danışmanlık Hizmeti Almadan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

SEO danışmanlık ücretleri şeklinde araştırma yaptığınızda fark edeceksiniz ki gerek freelance gerek ajans olarak birçok isim karşınıza çıkacaktır. Bu kişiler ile çalışmadan önce aşağıdaki maddelere bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

  1. Görüştüğünüz danışmanların her zaman referanslarını incelemek istediğinizi belirtin. Çalışmalarını nasıl gerçekleştirdiği sorun.
  2. Size belli kısa süreler içinde garantili sonuçlar yaşayacağınız SEO çalışmaları iddia eden kişi ve kurumlardan uzak durun. Yukarıda belirttiğimiz gibi SEO anında etki eden ve sonucu net bir çalışma sistemi değildir. Eğer karşı taraf size bunu vaat ediyorsa muhtemelen sizi google’ın illegal olarak belirlediği yöntemlerle kısa süreliğine zirveye taşıyıp gözünüzü boyamaya çalışacaktır.
  3. SEO danışmanlığı hizmeti almadan önce kafanızda kıyas yapacak kadar SEO bilgisi edinin.
  4. Ucuz olan her zaman kötü, pahalı olan ise her daim iyidir anlamına gelmez, unutmayın.
  5. Hizmet almayı düşündüğünüz SEO danışmanlık şirketinin kendi web sitelerinin minimum 5 ile 10 arası kaliteli kelimede google’da ilk sayfada olup olmadıklarına dikkat edin.

Aldığınız SEO hizmeti ile hedef kelimenizde google’da yükselmenizi sağlayabilir, böylelikle potansiyel müşterilerinizi de kaçırmamış olursunuz. Müşteri potansiyeliniz ile satışlarınız da artacaktır. Bu anlamda SEO en etkili reklam biçimi denilebilir. Arama motorlarının dostu olmak tıklanma sayınızı gözle görülecek derecede arttıracaktır.

Eğer siz de uzman ekibimizle çalışmak ve profesyonel bir SEO danışmanlık hizmeti almak isterseniz lütfen bizimle iletişime geçin.