TEKLİF İSTE

Link İnşası

Yeni Başlayanlar İçin Link İnşası

Profesyonel bir SEO çalışmasında ana hatlardan biri olan link inşası, web siteniz için fazlasıyla önem arz eden bir çalışmadır. Genel olarak sizin web sitenize diğer sitelerden verilen hyperlink çıkışlarının sağlanması olarak tanımlanabilir. Link inşası, temel SEO çalışmalarınızı tamamladıktan sonra yapılır ve arama motorlarına yön vermenizi sağlar. Arama motorları tarafından internet sayfaları incelendiği zaman, bu linkler fark edildiğinde etiketlenen kelime ile sizin web sitenize giden linkler arasında ilişki kurulur. Google yalnızca site içeriğine değil siteler arasındaki bağlantıya da bakar. Web sayfanızı bu konuda ne kadar zenginleştirirseniz arama motorları da o kadar farkında olacaktır.

Link İnşası Nasıl Yapılır?

Link inşası 2 yöntemle yapılmaktadır. Bunlar site içi ve site dışı link inşalarıdır. Kendi siteniz üzerinden yapılan link inşalarına on page, dışarıdaki diğer siteler arasından sizin sitenize yapılan link inşalarına ise off page denilmektedir.

Site içi yapılan link inşası, içerikleriniz ile alakalı olduğunu düşündüğünüz başka bir yazınızı link olarak vermenizdir. Verdiğiniz bu linklerin birbiriyle alakalı olmasına özen göstermelisiniz. Ayrıca en değerli gördüğünüz sayfanızı da diğer sayfalardan daha çok linklemeniz gerekir. Böylece hedeflenen anahtar kelimede, değerli sayfalarınız daha üst sıralarda yer alır. Buna ek olarak kendi sayfanız içinden bir başka sayfaya link verirken de no-follow etiketini kullanmamaya çalışın.

Site dışı yapılan link inşası ise daha detaylı ve yoğun olan kısımdır. Bu çalışmayı gerçekleştirebilmek için sizin web sayfanız dışında diğer web sitelerinden sizin web sitenize uzanan link çıkışlarının bulunması gerekir. Bu bağlantılar bazen ücretsiz olarak elde edilebilirken satın alma durumu da vardır. Ne kadar kaliteli link edinmek isterseniz fiyatları da o kadar yüksek olacaktır.

Linkinsasi

Site dışı link inşası yaparken bilmeniz gerekenler şunlardır

  • Forumlar: Ziyaret ettiğiniz kimi forumlarda link çıkışları do-follow şeklinde bulunur. Bu tip kaliteli bloglardan eğer üyeliğiniz varsa imza kısmına web sitenizin linkini koymanız sitenize ziyaret çekmek için yardımcı olacaktır.
  • Sosyal medya: Sanal dünya hayatımıza girdiğinden beri facebook, twitter, instagram gibi uygulamalar artık olmazsa olmaz. Bu sosyal medya araçlarını sık sık aktif olarak kullanmanız siteniz üzerinde büyük bir etki yaratabilir. Unutulmamalıdır ki her sosyal medya platformunun kendine göre bir dili vardır. Sosyal imleme siteleri de link çıkışlarında iyi bir kaynak için yol göstericidir.
  • Reklam çalışmaları: Özellikle şirketler ve firmalar için oluşturulabilecek en iyi site dışı link inşası çalışmalarından biridir. Web wire tarzı sitelere, basın bültenleri yazıp göndererek siteniz için link alabilirsiniz. İstediğiniz anahtar kelimeleri de basın bültenine girip kendi web sayfanızda, ilgili sayfalara link verebilirsiniz.
  • Ücretli linkler: Webmasterlar kendi web sitelerinden link satışı gerçekleştirmektedir. Bu linklere edinebilmek için siteyle ilgilenen webmaster’a ulaşabilir ve link satın almak için teklifte bulunabilirsiniz.
  • Backlink almak: Web sitenizde yer alan link sayısı elbette bir önem arz eder. Ama aldığınız linklerin ne kadar kaliteli olduğu bundan daha önemli olan bir detaydır. Kendi web sitenizle alakası olmayan veya trustrank’i düşük sitelerden link almak işleri daha da kötüleştirebilir.

 

Link İnşası Neden Bu Kadar Önemli

Arama motoru optimizasyonu için link inşası es geçilmemesi gereken bir konudur. Mucizefikir olarak yılların getirdiği deneyim ile SEO uzmanlığımızla birlikte, sektörü takip etme ve son arama motoru gelişmelerini sürekli gözlemleyerek çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Şeffaflık kavramını esas alarak sizi yükseltecek, sağlam ve uzun vadeli avantajlarla yanınızda olmamızı isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.