TEKLİF İSTE

Markalar İçin Etkin Twitter Kullanımı

Markalar İçin Etkin Twitter Kullanımı

 

Türkiye’de en çok tercih edilen sosyal ağlardan bir tanesi olan Twitter, kullanıcıların anlık olarak hissettiklerini, düşündüklerini, yaptıklarını, gittikleri mekan hakkındaki olumlu-olumsuz yorumlarını, yedikleri, içtikleri hakkındaki eleştirilerini veya övgülerini paylaşabildiği aktif bir iletişim ağıdır. Günümüz Twitter kullanıcıları göz önünde bulundurulduğu zaman kişiler hesapların yanı sıra; orta veya büyük ölçekli firmaların/markaların hesapları da ön plana çıkmaktadır.

Twitter, artık insanların sadece özel hayatlarını kaleme aldığı kişisel hesaplardan ibaret değil. Sosyal medyanın gücünün özellikle de Twitter’ın tercih edilme oranındaki artışın farkına varan markalar büyük bir hızla kendilerine hesap oluşturmaya ve düzenli olarak paylaşımda bulunmaya başladılar. Bizler de Mucize Fikir
ailesi olarak, böylesine güçlü bir iletişim ağında markaların mutlaka bulunması gerektiği görüşündeyiz. Ancak bilindiği üzere sosyal medya kullanımında dikkat edilmesi gereken birtakım noktalar bulunuyor. Şöyle ki; sosyal medya, etkin ve doğru bir şekilde kullanıldığı zaman markanız için çok güçlü bir silah olabileceği gibi hatalı ve yanlış kullanımlar neticesinde de prestij kaybı yaşamanız kaçınılmazdır.

Peki, markalar Twitter’ı etkin bir şekilde kullanabilmek için neler yapmalıdır? Bu sorunun cevabını makalemizin devamında maddeler halinde bulabilirsiniz.

 

Markalara Etkin Twitter Kullanımı İçin Öneriler

 • Sayfanızı ziyaret eden Twitter kullanıcılarının gözünde kurumsal bir imaj çizmeniz çok önemlidir. Yani işinizdeki ciddiyeti ve kurumsallığı ön plana çıkarmak istiyorsanız kurumunuzun logosunu ve ismini profilinizde bulundurmalı, kişisel bilgilerden ve görsellerden uzak durmalısınız.
 • Düzenli olarak paylaşım yapmalısınız. Yapacağınızın paylaşımların potansiyel müşterilerinizi bilgilendirici nitelikle olmasına özen göstermelisiniz.
 • Tüm sosyal ağlarda sadece tek bir kullanıcı adınız olmalı ve her yerde aynı adı kullanmalısınız. Bu sayede akılda kalıcılığınız artacaktır.
 • Marka adınızı kullanırken kısaltmalardan mutlaka kaçınmalısınız. İnsanların çoğu sizi aratırken tam marka adınızla aratacaktır. Kısaltmalarla sizi tanıyamayabilirler.
 • Profilinizde hangi bilgiler yer almalı?-Sektörünüzün adı-Vizyon ve misyonunuz-ReferanslarınızGibi bilgilere profilinizde mutlaka yer vermelisiniz. Bu bilgiler sayesinde takipçileriniz sizi tanıyacaktır.
 • Twitter kullanıcılarının markanız ve ürünleriniz hakkında yazdığı tüm olumlu-olumsuz yorumları takip etmeli ve hepsine tek tek cevap vermelisiniz. Olumsuz yorumları dikkate aldığınızı ve düzeltme yoluna gideceğinizi müşterilerinize iletmelisiniz.
 • Diğer sosyal ağlarda da yer almalı ve hepsini birbirine bağlamalısınız.
 • Markanıza yazılanlara en hızlı şekilde cevap vermemelisiniz. Cevap vermemeniz, müşterinizi umursamadığınız anlamına gelir.
 • Tartışmalara girmemelisiniz. Haklı olduğunuzu düşünseniz dahi Twitter’da tartışmaktan kaçınmalısınız.
 • Zaman zaman twitter aracılığıyla yarışmalar düzenlemelisiniz.
 • Twitter ile müşterilerinizi yeni ürünlerinizden ve kampanyalarınızdan haberdar etmelisiniz.

Anlatmış olduğumuz önerileri dikkate alarak markanız için etkin ve doğru bir şekilde Twitter hesabınızı yönetebilir ve bu sayede markanızın bilinirliğini ve prestijini arttırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir