TEKLİF İSTE

Meta Açıklaması Nedir?

Meta Açıklaması Nedir?

 

Arama motoru optimizasyonunda (SEO) oldukça önemli bir yeri olan meta açıklamasının amacı web sitenize daha çok ziyaretçi çekmektir. Meta açıklamaları, en az başlığınız kadar değerlidir. “Meta açıklaması nedir?” sorusundan yola çıkarak basit bir tanım yapmak gerekirse; Arama motoru sonuçlarında sayfa başlığının hemen altındaki kısımda yer alan ve sayfanız hakkında kısa bir özet açıklamanın bulunduğu alandır diyebiliriz.

Meta açıklaması konusunda seo ile ilgilenmek isteyenlerin veya henüz acemi olanların az çok bir bilgisi bulunmaktadır. Ancak tam manasıyla doğru ve etkili bir meta açıklaması nasıl hazırlanır? Sorusunun cevabı hala net bir şekilde bilinmemektedir. Bu makalemizde “Meta açıklaması oluştururken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Web sitenize daha çok ziyaretçi gelmesini sağlamak için nasıl bir meta açıklaması oluşturmanız gerekmektedir?” sorularını tüm detaylarıyla yanıtlayacağız.

 

Meta Açıklaması Nasıl Olmalıdır?

Arama motoru sonuçlarındaki tıklanma oranlarınızı arttırmak istiyorsanız öncelikle Seo’nun en önemli kriterlerinden olan meta açıklaması kısmına büyük bir titizlikle yaklaşmanız gerekmektedir. Doğru bir meta açıklaması hazırlamak istiyorsanız aşağıdaki maddeleri göz önünde bulundurmanız gerekmektedir;

  • Oluşturacağınız meta açıklamasında kullanmanız gereken karakter sayısı 160 karakteri aşmamalıdır.
  • İçeriğinizde hangi konudan bahsediyorsanız meta açıklamanızda da ondan söz etmelisiniz. Bu kısmı bir kitabın özeti gibi düşünebiliriz. Ya da kitapların ön sözü. İnternet kullanıcıları, meta açıklamasını okuyarak sizin sitenize girip girmeme kararı vermektedirler. Meta açıklaması, içeriğiniz hakkında bilgi vermeden doğru ve etkili bir şekilde oluşturulmazsa ziyaretçileriniz sitenize girip hemen geri çıkarlar. Dolayısıyla web sitenizin arama motorlarının gözündeki değeri de düşer.
  • Meta açıklaması hazırlamanızı kolaylaştıran bazı eklentiler bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse; WordPress kullanan internet kullanıcıları için Meta Açıklamasını pratik bir şekilde yönetmeniz açısından YOAST SEOeklentisini öneriyoruz. YOAST SEOMeta Açıklamanızı düzenlemenizi, kaç karakter kullandığınızı, daha kaç karakter kullanmanız gerektiğini, Anahtar Kelime kullanıp kullanmadığınızı, yazınıza karakter eklemeniz gerektiğini gibi birçok özellik sunmaktadır.

 

  • Meta açıklamanızda; insanları web sitenize davet eden kelime öbekleri kullanmanız önerilmektedir. Mesela; “fazlasını öğrenin, detaylar burada, tüm detaylarıyla, daha fazla bilgi için, hemen deneyin” gibi kelime öbeklerini kullanabilirsiniz.
  • Anahtar kelimenizin meta açıklamasının içinde geçtiğinden emin olmalısınız.
  • Dikkat çeken yaratıcı açıklamaların tıklanma oranınızı arttıracağını unutmamalısınız. O yüzden meta açıklamanızı oluştururken etkileyici ve özgün olmaya özen göstermelisiniz.

Meta açıklamanızın düzgün ve kaliteli bir şekilde oluşturulması başarılı bir Seo Çalışması açısından oldukça önemlidir.

Bir Yorum

  1. konu hakkında açıklayıcı yazınız için teşekkürler faydalı olacaktır.

    zengin anahtar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir