TEKLİF İSTE

Web Siteleri Mobil Uyumlu Olmadığında Ne Olur?

Web Siteleri Mobil Uyumlu Olmadığında Ne Olur?

Mobil kullanım için optimize edilmemiş bir web sitesini ziyaret etmek, internet kullanıcılarını hayal kırıklığına uğratır. Öyle ki günümüz teknolojileri göz önüne alındığında mobil web sitelerinin online alışveriş için büyük bir avantaj olduğunun herkes farkında. Bu avantajdan yararlanmak isteyen internet kullanıcıları, sitenizin mobil uyumlu olmadığını gördüklerinde olumsuz bir izlenim oluşacaktır. Bu durum hem e-ticaret açısından size büyük eksiler getirirken hem de markanız için kalitesiz bir görünüm oluşturacaktır.

Günümüzde artık masaüstü kullanım gün geçtikçe değerini kaybediyor. İnsanlar, büyük bir hızla mobil kullanıma yöneliyor. Dolayısıyla hızla büyüyen mobil kullanım alanından yararlanmak ve maddi-manevi faydalar sağlamak istiyorsanız web sitenizin mobil uyumlu olması gerekiyor.

Web Siteleri Mobil Uyumlu Olmadığında Ne Olur?

2012 Google verileri gösteriyor ki,

  • Ziyaretçilerin %74’ü mobil uyumlu web sitelerini tercih ediyor.
  • Ziyaretçilerin %61’i sitenin mobil uyumlu olmadığını farkettiğinde o siteden kısa bir süre sonra ayrılıyor.
  • Ziyaretçilerin %67’si sitenin mobile uyumlu olması sayesinde mobil üzerinden alışveriş yapıyor.

Akıllı telefonların gündelik alışkanlıklarımızın içinde git gide daha fazla yer alması, yukarıda bahsettiğimiz istatistiğin yüzdelerinin günden güne daha da yükseleceğini gösteriyor. Bu durum da, ister büyük ister orta ister küçük ölçekli olsun şirketlerin web sayfalarının mobile uyumlu olarak tasarlanmasının önemini ortaya çıkarıyor.

Siteniz Mobile Uyumlu Olmadığında Başınıza Gelebilecek 3 Felaket

  • Google’da yerinizi doğru yer alamazsınız: Akıllı telefon ve tabletler üzerinden sizin ürün ve hizmetlerinize erişmek isteyen kişiler, web sitenizin sahip oldukları ekranda doğru açılamadığını farkettiklerinde, sitenizden hemen çıkacaklardır. Bu durumda bir süre sonra Google, sıralamasında hedeflediğiniz kelimelerde sitenizi daha aşağılarda göstermeye başlayacaktır.
  • Web Siteleri Mobil Uyumlu Olmadığında Ne Olur? sorusunun bir diğer yanıtı ise şu şekildedir; Hedef kitlenize ulaşamazsınız: Sizi ve hizmetlerinizi farketmesini istediğiniz kitlenin mobil cihazlardan sitenize giriş yaptığında sitenizi düzgün bir şekilde görüntüleyememesi, sitenizden derhal çıkmasına; dolayısıyla şirketinizi tanıyamamasına sebep olacaktır. Unutmayın ki, özen gösterilmiş  ve doğru çalışan bir web sayfası sizin en önemli vitrininizdir.
  • İş kaybı ile karşı karşıya kalırsınız: Hedef kitleniz akıllı telefon ya da tablet üzerinden web sitenize girip, sitenin düzgün görüntülenmediğini farkettiğinde, güvensizlik hissine kapılarak sizden alışveriş yapmaktan büyük olasılıkla vazgeçecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir